HOME

Slider

Program SHAKESPEARE HOME EDITION 2020

Joi 23 aprilie

13:00 – George Banu – Introducere (facebook.com/shakespearefestivalcraiova)

14:00 – CAP DE AFIȘ: RECITÂNDU-L PE SHAKESPEARE– recital Emil Boroghină (TVR 3)

15:00 – NE-BUNIA SHAKESPEARE (TVR 3)

17:00 – Home sonnets (facebook.com/shakespearefestivalcraiova)

20:06 – FOLIA, SHAKESPEARE & CO un spectacol de Gigi Căciuleanu (TVR 3)

Vineri 24 aprilie

11:00 – Home sonnetsSonetul 140 –Lauren Robinson (INDIA) (facebook.com/shakespearefestivalcraiova)

13:00 – Home sonnetsSonetul 140 – Sonetul 44- Galin Stoev (BULGARIA)(facebook.com/shakespearefestivalcraiova)

15:00 – Home sonnetsSonetul 130 –Bart Slegers (OLANDA)(facebook.com/shakespearefestivalcraiova)

15:40 – HAMLET (Ep.1,2 si 3) Durata: 10:00 min; (TVR 3)

17:00 – Home sonnetsSonetul 61 Pawel Palcat (POLONIA) (facebook.com/shakespearefestivalcraiova)

19:00 – Poveste de iarnă, regia Declan Donnellan (TVR 3)

Sâmbătă 25 aprilie

11:00 – Home sonnets-Sonetul 18 – Lluis Homar (CATALONIA)(facebook.com/shakespearefestivalcraiova)

13:00 – Home sonnetsSonetul 55 – Avishai Meridor (ISRAEL)(facebook.com/shakespearefestivalcraiova)

14:00 – HAMLET, regia Liviu Ciulei (TVR 3)

15:00 – Home sonnetsSonetul 59 – Ivan Jerchich (MACEDONIA) (facebook.com/shakespearefestivalcraiova)

17:00 – Home sonnetsSonetul 2– Sorin Leoveanu (ROMÂNIA) (facebook.com/shakespearefestivalcraiova)

19:00 – O furtună, regia Silviu Purcărete (facebook.com/shakespearefestivalcraiova)

Duminică 26 aprilie

11:00 – Home sonnetsSonetul 18 – Andrej Zalesjak (SLOVENIA)(facebook.com/shakespearefestivalcraiova)

11:00 – POVESTE DE IARNĂ, regia Dominic Dembinski (TVR 3)

13:00 – Home sonnets – Sonetul 98 – Yutong Liu (CHINA) (facebook.com/shakespearefestivalcraiova)

16:25 – SHAKESPEARIA – comediile lui Shakespeare (TVR 3)

  • Poveste de iarnă  Durata 10:07min;
  • A 12-a noapte  Durata 10:06 min;
  • Visul unei nopţi de vară  (ep.1 si 2) Durata Ep.1- 9:32 min;  Ep. 2   9:53min;

15:00 – Home sonnetsSonetul 29 – Emily Carding (MAREA BRITANIE)(facebook.com/shakespearefestivalcraiova)

17:00 – Home sonnets Sonetul 144 –Yiota Festa (GRECIA)

20:06 ANTONIU ȘI CLEOPATRA, regia Mihai Măniuțiu, reluare 2 mai ora 14:06 (facebook.com/shakespearefestivalcraiova)

Luni, 27 aprilie

10:00 – Home SonnetsSonetul 18- Silvio Vovk (CROAȚIA)

11:00 – Home SonnetsSonetul 12- Charles Chemin (FRANȚA)

13:00 – Romeo și Julieta, regia Yiannis Paraskevopoulos (2005, producție: Teatrul Național ”Marin Sorescu” Craiova)

16:00 – Home SonnetsSonetul 98 – Hayata Tateyama (JAPONIA)

17:00 – Home SonnetsSonetul 137- Ramona Drăgulescu (ROMÂNIA)

19:00 – Hamlet, regia Vlad Mugur (2001, producție: Teatrul Național Cluj Napoca)

Marti 28  aprilie

10:00 – Home sonnets – Sonetul 15 – Elisabeth Sand (NORVEGIA)

11:00 – Home Sonnets – Sonetul 14 – Ioana Mărăscu (ROMANIA)

12:00 – Home Sonnets – Sonetul 10 – Sarah von Schwarze (ISRAEL)

13:00 – Apocalipsa după Shakespeare. Macbeth, regia Janusz Wisniewski (2012, producție: Teatrul Național ”Marin Sorescu” Craiova)

16:00-Home sonnets – Sonetul 66 – Maria Fernandez Ache (SPANIA)

17:00 – Home Sonnets – Sonetul 96 -Nadav Asulin (ISRAEL)

19:00 – Timon din Atena, regia Mihai Măniuțiu (1998, producție: Teatrul Național ”Marin Sorescu” Craiova)

Miercuri 29 aprilie

10:00 – Home Sonnets – Sonetul 75– Elza Elizabete Zdanova (LETONIA)

11:00 – Home Sonnets – Sonetul 24 – Suzanne Marie (MAREA BRITANIE)

12:00 – Home Sonnets – Sonetul 145 – Anna Rakowska (POLONIA)

13:00 – Îmblânzirea scorpiei, regia Mircea Cornișteanu (2003, producție: Teatrul Național ”Marin Sorescu” Craiova)

16:00- Home Sonnets – Sonetul 97 – Elena Karpova (Rusia)

17:00 – Home Sonnets – Sonetul 23 – Becka McFadden (CEHIA)

19:00 – Hamlet, regia Tompa Gabor (1997, producție: Teatrul Național ”Marin Sorescu” Craiova)

Joi 30 aprilie

10:00 – Home Sonnets – Sonetul 21 – Vlad Udrescu (ROMANIA)

11:00 – Home Sonnets – Sonetul 128 – Will Weigler (CANADA)

12:00 – Home Sonnets – Sonetul 90 – Stephanie Mourouzi (CIPRU)

13:00 – Titus Andronicus, regia Silviu Purcărete (1992, producție: Teatrul Național ”Marin Sorescu” Craiova)

16:00 – Home Sonnets – Sonetul 28 – Karo Balyan (ARMENIA)

17:00 – Home Sonnets – Sonetul 20 – Snochowski Jakub (POLONIA)

18:00 – Home Sonnets – Sonetul 23 – Senik Barseghyan (ARMENIA)

19:00 –  Măsură pentru măsură, regia Silviu Purcărete (2008, producție: Teatrul Național ”Marin Sorescu” Craiova)

Vineri 1 mai

10:00 – Home Sonnets – Sonetul 75 – Nóra Kecseti (UNGARIA)

11:00 – Home Sonnets – Sonetul 98 – Ioana Florentina Manciu (ROMANIA)

12:00 – Home Sonnets – Sonetul 116 – Neha Vyas (INDIA)

13:00 – Cap de afiș: Recitându-l pe Shakespeare – recital Emil Boroghină

14:00 – Home Sonnets –Sonetul 44 – Avgoustina Stilianou (GRECIA)

15:00 – Home Sonnets – Sonetul 73 – Katarzyna Osipuk (POLONIA)

17:00 Home Sonnets- Sonetul 60– (IRLANDA)

19:00 – „Măsură pentru măsură”, regie Yury Butusov, Teatrului „Vakhtangov” din Moscova

Sâmbătă 2 mai

10:00 – Home Sonnets – Sonetul 29 – Rami Baruch (ISRAEL)

11:00 – Home Sonnets – Sonetul 44 – George Albert Costea (ROMANIA)

12:00 – Home Sonnets – Sonetul 129 – Caroline Pagani (ITALIA)

13:00 – Ubu Rex cu scene din Macbeth, regia Silviu Purcărete (1991, producție: Teatrul Național ”Marin Sorescu” Craiova)

16:00 – Home Sonnets-Sonetul – 141- James Ricks (SUA)

17:00 – Home Sonnets – Sonetul –

19:00 – Cum doriţi sau Noaptea de la spartul târgului, regia Silviu Purcărete (2004, producție: Teatrul Național ”Marin Sorescu” Craiova)

Duminica 3  mai

10:00 – Home Sonnets –Sonetul  5 – Esti Kosovitski( ISRAEL)

11:00 – Home Sonnets – Sonetul 65 – Pia Lanciotti (ITALIA)

12:00 – Home Sonnets – Sonetul 133 – Radhika Chhabra (INDIA),

13:00 Home Sonnets – Sonetul 81 – Yumi Akamatsu (JAPONIA)

14:00 – Furtuna, regia Adrian Lustig, Producție TVR – difuzat pe TVR3

15:00 Home Sonnets –Sonetul 66- Matyas Zsolt (ROMANIA) lb maghiara

17:00 – Home Sonnets – Sonetul 15– Declan Donnellan(Marea Britanie), 

19:00 – Sonetele lui Shakespeare, regia Robert Wilson (2009, producție: Berliner Ensemble, Berlin, Germania)