JOI -14.04.2016

TEATRUL NAȚIONAL - SALA AMZA PELLEA

1930  RICHARD II
Regia: Yukio Ninagawa
Teatrul de Arte Saitama, Tokio (Japonia)

VINERI -15.04.2016

AULA BUIA- FACULTATEA DE AGRONOMIE

1100  7/7
Regia si coregrafia: Baczó Tünde
Teatrul Maghiar de Stat CSIKY GERGELY, Timisoara

DEPARTAMENTUL DE TEATRU AL UNIVERSITATĂȚII DIN CRAIOVA, SALA STUDIO

1200  MACBETH BADYA
Regia: Manish Mitra
Compania Kasba Arghya, Calcutta (India)

TEATRUL NAȚIONAL - SALA AMZA PELLEA

1600  RICHARD II
Regia: Yukio Ninagawa
Teatrul de Arte Saitama, Tokio (Japonia)

CASA DE CULTURĂ A STUDENȚILOR, CRAIOVA

2000  HAMLET
Regia: Fred Abrahamse
Compania A&M, Cape Town (Africa de Sud)

PIAȚA WILLIAM SHAKESPEARE

2100  CU ÎNFLĂCĂRARE DESPRE SONETELE LUI SHAKESPEARE
Spectacol cu efecte pirotehnice
Trupa CRISPUS- the-art-of-fire

PIAȚA MIHAI VITEAZUL

2200  CU ÎNFLĂCĂRARE DESPRE SONETELE LUI SHAKESPEARE
Spectacol cu efecte pirotehnice
Trupa CRISPUS- the-art-of-fire

PIAȚA FRAȚII BUZEȘTI

SAMBATA -16.04.2016

PIAȚA WILLIAM SHAKESPEARE

1600  COMEDIA ERORILOR
Regia: Ben Humphrey
Worcester Repertory Theatre (Marea Britanie)

PORTUL CULTURAL CETATE

1800  CONCERT DE MUZICĂ RENANSCENTISTĂ

Ansamblul muzical K’antu  (Marea Britanie)

Solistă: Ruth Hopkins

PIAȚA WILLIAM SHAKESPEARE

2100  CU ÎNFLĂCĂRARE DESPRE SONETELE LUI SHAKESPEARE
Spectacol cu efecte pirotehnice
Trupa CRISPUS- the-art-of-firens

DUMINICA -17.04.2016

PIAȚA WILLIAM SHAKESPEARE

1600  COMEDIA ERORILOR
Regia: Ben Humphrey
Worcester Repertory Theatre (Marea Britanie)

PIAȚA FRAȚII BUZEȘTI

1800  CONCERT DE MUZICĂ RENASCENTISTĂ

Ansamblul Muzical K’antu (Marea Britanie)

Solistă: Ruth Hopkins

TEATRUL NAȚIONAL - SALA I.D SÎRBU

1830  BUFONII LUI SHAKESPEARE
Recital susţinut de actorul Piotr Kondrad, Varșovia (Polonia)

TEATRUL NAŢIONAL - SALA AMZA PELLEA

2000  IULIUS CAESAR
Regia: Peter Schneider
Teatrul Naţional “Marin Sorescu” Craiova

PIAȚA MIHAI VITEAZUL

2100  CU ÎNFLĂCĂRARE DESPRE SONETELE LUI SHAKESPEARE
Spectacol cu efecte pirotehnice
Trupa CRISPUS- the-art-of-fire

LUNI -18.04.2016

AULA BUIA- FACULTATEA DE AGRONOMIE

1100  ULTIMELE DOUĂSPREZECE RESPIRAŢII

Regia: Ionuț Popescu, Gabriela Bobeș
Compania Okaua, Liceul „A.I.Cuza” (București)

TEATRUL PENTRU COPII ȘI TINERET COLIBRI

1700  POVESTE DE IARNĂ
Regia: Margarita Mladenova
Teatrul Laborator Sfumato, Sofia (Bulgaria)

CASA DE CULTURĂ A STUDENȚILOR

2000  ROMEO ȘI JULIETA
Regia: Irad Rubinstain
Teatrul Beer-Sheva, Tel Aviv (Israel)

MARTI -19.04.2016

AULA BUIA, FACULTATEA DE AGRONOMIE

1100  REGELE LEAR

Regia: Alexandru Boureanu, Alina Mangra
Spectacol prezentat  de studenții de la Departamentul de Arte, Universitatea din Craiova

CASA DE CULTURĂ A STUDENȚILOR

1500  ROMEO ȘI JULIETA

regia: Irina Niculescu

spectacol prezentat de Secţia de Păpuşi a Teatrului ,,Tony Bulandra” din Târgovişte

TEATRUL NAȚIONAL - SALA I.D SÎRBU

1700  WILLIAM – recital muzical Jonas Nerbe
Regia: Andreas Boonstra
Muzik Teater Stockholm

CENTRUL CULTURAL EUGEN IONESCU - SLATINA

1900  BUFONII LUI SHAKESPEARE
Recital susţinut de actorul Piotr Kondrad (Polonia)

TEATRUL NAŢIONAL - SALA AMZA PELLEA

2000  MACBETH
Regia: Luk Perceval
Baltic House Sankt Petersburg (Rusia)

MIERCURI -20.04.2016

AULA BUIA, FACULTATEA DE AGRONOMIE

1100  A DOUĂSPREZECEA NOAPTE
Spectacol prezentat de studenții de la Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică București
clasa Mihai Constantin

PALATUL CULTURAL THEODOR COSTESCU, DR. TR. SEVERIN

1900  POVESTE DE IARNĂ
Regia: Margarita Mladenova
Teatrul Sfumato, Sofia (Bulgaria)

TEATRUL ANTON PANN - RÂMNICU VÂLCEA

1900  ROMEO ȘI JULIETA
Regia: Irad Rubinstain
Teatrul din Beer-Sheva (Israel)

PIAȚA FRAȚII BUZEȘTI

2100  FURTUNA
Regia: Alina Hiristea
Teatrul pentru copii și tineret “Gong”, Sibiu

JOI -21.04.2016

AULA BUIA- FACULTATEA DE AGRONOMIE

1100  ROMEO ȘI JULIETA
Regia: Bogdan Sărătean
Studenții de la Universitatea “Lucian Blaga”, Sibiu

TEATRUL NAȚIONAL - SALA I.D. SÎRBU

1700  HAMLET, CINE-I ACOLO?
Regia: Kelly Hunter
Teatrul Royal Flute, Marea Britanie

CASA DE CULTURĂ A STUDENȚILOR, CRAIOVA

1900  HAMLET
Regia: Andrew Hilton
Shakespeare at the Tobacco Factory, Marea Britanie

TEATRUL COLIBRI

2200  FURTUNA
Regia: Alina Hiristea
Teatrul pentru Copii și Tineret ,,Gong”, Sibiu

VINERI -22.04.2016

FILARMONICA OLTENIA

1900  SHAKESPEARE ȘI MUZICA SIMFONICĂ
Concert al Filarmonicii Oltenia
Dirijor: Chris Petrie (Marea Britanie)

PIAȚA MIHAI VITEAZUL

2130  ÎN INIMA NOPȚII – EPISODUL LEAR
Regia: Gavriil Pinte
Scenariul: George Banu
Teatrul “Regina Maria”, Oradea

SAMBATA – 23.04.2016

PIAȚA MIHAI VITEAZUL

1400  ROMEO ȘI JULIETA
Regia: Philip Parr
Spectacol comunitar – Compania Parrabbola(Marea Britanie), Compania Teatrulescu și Festivalul Internațional Shakespeare

UNIVERSITATEA DIN CRAIOVA, HOLUL CENTRAL

1600  IULIUS CAESAR
Regia: Romeo Castellucci
Societatea Raffaelo Sanzio (Italia)

UNIVERSITATEA DIN CRAIOVA, HOLUL CENTRAL

1800  IULIUS CAESAR
Regia: Romeo Castellucci
Societatea Raffaelo Sanzio (Italia)

TEATRUL NAȚIONAL - SALA AMZA PELLEA

1930  RICHARD III
Regia: Thomas Ostermeier
Schaubuhne Berlin (Germania)

DUMINICA – 24.04.2016

PREMIUL EUROPA PENTRU TEATRU

TEATRUL „COLIBRI”

2000 LAST DREAM (ON EARTH) după Kai Fischer

Regia: Kai Fischer
O producție a Teatrului Național din Scoția

PREMIUL EUROPA REALITĂȚI TEATRALE

LUNI – 25.04.2016

PREMIUL EUROPA PENTRU TEATRU

TEATRUL „COLIBRI”

2130 REIKIAVIK după Juan Mayorgar

Regia: Juan Mayorga
O producție a La Loca de la Casa şi Entrecajas Producciones Teatrales

PREMIUL EUROPA REALITĂȚI TEATRALE

MARTI – 26.04.2016

PREMIUL EUROPA PENTRU TEATRU

Casa de Cultură a Studenților, CRAIOVA

1630 NATHAN ÎNȚELEPTUL
după Gotthold Ephraim Lessing

Regia: Andreas Kriegenburg
O producție a Deutsches Theater

PREMIUL EUROPA REALITĂȚI TEATRALE

Teatru Național - Sala „Amza Pellea”

2130

PREMIUL EUROPA PENTRU TEATRU – CEREMONIA DE DECERNARE urmată de spectacolul

AMINTIRE din România (Special creat pentru PET)
Regia și interpretarea: Mats Ek

SECUREA
Regia: Mats Ek

MARTI – 27.04.2016

PREMIUL EUROPA PENTRU TEATRU